Rodzaje folii do oklejania samochodów

utworzone przez | kw. 2, 2021 | Bez kategorii | 0 komentarzy

Oklejanie pojazdu za pomocą specjalnego materiału to rozwiązanie zyskujące coraz większą popularność także w naszym kraju. Bezbarwna folia na samochód pozwala na zabezpieczenie lakieru lub zamaskowanie drobnych uszkodzeń karoserii. Za pomocą wersji kolorowej można natomiast szybko zmienić wygląd pojazdu, bez ponoszenia wysokich kosztów lakierowania. Nadruk na folii nie musi być jednolity, dlatego jest to też doskonały sposób, by umieścić na aucie reklamę. Zanim jednak zdecydujemy się na takie udekorowanie samochodu, warto wiedzieć, że ostateczny efekt zależy od wyboru odpowiedniej folii. Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje – monomeryczne, polimerowe oraz wylewane – na których jednak się nie kończy.

Folie monomeryczne

Poszczególne rodzaje różnią się między sobą właściwościami, trwałością, możliwościami zastosowania, a także ceną. Najtańsza folia do oklejania samochodów to monomeryczna. Nadaje się do oklejania płaskich, równych powierzchni, a więc doskonale sprawdzi się w przypadku samochodów dostawczych oraz ciężarowych – jednak tylko jako krótkotrwała forma reklamy na samochodzie.

Folie polimerowe

Jeśli zależy nam na dłuższym okresie eksploatacji, właściwym wyborem może okazać się folia polimerowa. Jej trwałość sięga nawet siedmiu lat. Kolejna zaleta takiego rozwiązania to większa elastyczność tego materiału, dzięki czemu nadaje się do oklejania delikatnie zaokrąglonych powierzchni. Doskonale sprawdzi się np. jako folia na maskę samochodu. W ten sposób dużo łatwiej przygotować większą reklamę, nieskładającą się z pojedynczych liter. Folie polimerowe stosujemy tam, gdzie reklama ma być średnio lub długookresowa.

Czasem stosuje się ten rodzaj folii do pokrycia całej karoserii nadrukiem reklamowym lub po prostu do zmiany koloru nadwozia. Takie zastosowanie jest jednak możliwe jedynie w przypadku samochodów o prostych kształtach, z niewielką ilością przetłoczeń! Polimerowa folia to wciąż stosunkowo tani sposób oklejenia samochodu, a przy tym zdecydowanie najszybszy w realizacji.

Folie wylewane

Dla osób oczekujących najwyższej jakości, a przy tym dysponujących trochę większym budżetem, najlepszym wyborem będzie folia wylewana. Doskonale sprawdzi się na każdej powierzchni, ponieważ wysoka plastyczność umożliwia precyzyjne dopasowanie nawet do karoserii o najbardziej skomplikowanych kształtach. Umożliwia pełne krycie oryginalnego lakieru, dzięki czemu pojazd zyskuje nowy, atrakcyjny wygląd lub jego nadwozie zmienia się w estetyczną reklamę. To nie tylko najlepiej się prezentująca, ale także najtrwalsza folia reklamowa na samochód.

Nakłada się ją na ciepło, dzięki czemu daje się łatwiej kształtować i idealnie dopasować do powierzchni. Następnie należy ją dokładnie wygładzić oraz upewnić się, czy pod spodem nie zostało powietrze. To najbardziej wymagający rodzaj folii, którego nakładaniem powinni zajmować się wyłącznie profesjonaliści. Gotowe oklejenie zapewnia ochronę na bardzo wysokie i niskie temperatury, a nawet uszkodzenia mechaniczne, gwarantując długą eksploatację, nawet do dwunastu lat.

Inne rodzaje folii na samochód

Dostępne są także folie o innym zastosowaniu, służące np. do przyciemniania szyb i lamp, odblaskowe, czy przeznaczone przede wszystkim do ochrony lakieru. Do najciekawszych rozwiązań należy tzw. folia OWV (One Way Vision). Stosuje się ją na szybach samochodów. Zgodnie z nazwą, przepuszcza światło tylko w jedną stronę. Tego typu reklama jest wyraźnie widoczna dla osób znajdujących się na zewnątrz pojazdu, natomiast przebywający w środku widzą przez nią, jak przez normalną szybę.

Niezależnie od wybranego rodzaju folii, warto postawić na renomowane produkty oraz profesjonalną firmę zajmującą się oklejaniem. Sprawdź efekty naszej pracy w dziale realizacje.